Skip to main content

Ratujmy Samotnię!

By 17 czerwca, 20139 czerwca, 2015Blog, Wydarzenia

To jest apel do wszystkich ludzi o wyjątkowych sercach! Ratujmy Samotnię! Dla nas wszystkich Samotnia to miejsce wyjątkowe – jeśli chcesz jeszcze nie raz wybrać się z nami na fotograficzny plener w Karkonosze – przyłącz się do akcji! Napisz mail z apelem do PTTK – Udostępniajcie dalej do wszystkich swoich znajomych, którzy mogą się przyłączyć.

samotnia fot. Marek Arcimowicz
fot. Marek Arcimowicz arcimowicz.com

 

“Chcemy, aby schronisko PTTTK „Samotnia” pozostało tym samym magicznym miejscem, by nadal było domem dla wszystkich zakochanych w górach – dlatego prosimy Was o pomoc. Wierzymy, że działając razem możemy wpłynąć na decyzje dotyczące przyszłości tego unikalnego schroniska.

Co się dzieje, że taka akcja jest potrzebna?

Działająca w imieniu PTTK jeleniogórska spółka „Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK” rozpisała przetarg na ajencję schroniska Samotnia. Prócz oferty Magdy i Sylwii Siemaszko wpłynęła konkurencyjna oferta restauratora i lokalnego biznesmena z Karpacza. Zaoferował wyższą cenę i ma wsparcie lokalnego „establishmentu”, więc istnieje wielkie ryzyko, że Magda przetarg przegra, a Samotnia stanie się kolejną “górską restauracją”. Naszą akcją chcemy przypomnieć władzom Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, że ta organizacja o ogromnym dorobku i wspaniałej tradycji nie musi i nie powinna się w swojej działalności kierować wyłącznie względami ekonomicznymi. Z pewnością znajdą się w Zarządzie Głównym PTTK ludzie, którzy rozumieją, że ich najważniejszym zadaniem nie jest zarabianie pieniędzy, ale kultywowanie – wybaczcie górnolotne słowa – miłości do gór. Jakie schronisko jest bardziej niż Samotnia – kierowana nieprzerwanie „od zawsze” przez rodzinę państwa Siemaszków – warte specjalnego traktowania i ochrony?

Dlaczego warto poprzeć nasza akcję?

– Ponieważ dla wielu z nas Samotnia jest czymś więcej niż tylko przyjaznym domem na szlaku górskich wędrówek. To miejsce – dzięki urokowi i energii jego gospodarzy – od lat przyciąga wspaniałych ludzi. To tutaj, z okazji finału Orkiestry Świątecznej Pomocy, co roku można spotkać najwybitniejszych polskich himalaistów. To tu narodziły się i są kontynuowane legendarne imprezy, takie jak narciarski „Memoriał Waldemara Siemaszki” czy „Lawina”. To tu odbywają się festiwale filmów górskich, szkolenia Zimowej Szkoły, warsztaty fotograficzne i wiele innych akcji i wydarzeń. Tego wszystkiego by nie było gdyby nie Magda i jej mama.

Jak mogę pomóc?

Przyłącz się do naszej akcji i wyślij maila na adres Biura Zarządu Głównego PTTK. Dla tych, którzy nie maja czasu napisać własnego listu/apelu zamieszczamy „gotowca”, ale najbardziej liczymy na to, że każdy z Was napisze własny, prywatny apel – bo dla każdego z nas Samotnia jest unikalna i wyjątkowa… Tylko zróbcie to jak najszybciej, bo każda godzina się liczy!

Instrukcja postępowania:

1. Napisz swój apel lub skopiuj załączony wzór http://tiny.pl/hscvw

2. Podpisz się imieniem i nazwiskiem

3. Apel wyślij na adres: poczta@pttk.pl , koniecznie z kopią do: ratujmysamotnie@invest.pl

4. Prześlij niniejszą prośbę do wszystkich swoich znajomych, którzy mogą się przyłączyć

Informacje dodatkowe: http://tiny.pl/hscvd

I jeszcze:

– jeśli masz znajomych dziennikarzy postaraj się zainteresować ich tym tematem – pomoc mediów byłaby nieoceniona

– jeśli masz „ważnych, wpływowych znajomych” spróbuj ich przekonać do poparcia naszej akcji

– jeśli jesteś członkiem dowolnego klubu czy organizacji skupiającej turystów, miłośników gór, wspinaczy, narciarzy etc… spróbuj namówić jej kierownictwo do poparcia naszej akcji

I na koniec wyjaśnienie: akcję zainicjował „Spontaniczny i Samozwańczy Komitet Ratowania Samotni” czyli po prostu kilka osób, którym los Samotni leży na sercu. Nie ma żadnej formalnej struktury, żadnego kierownictwa akcji. Każdy z Was – jeśli zechce – może podjąć dowolne działania równoległe lub uzupełniające nie pytając nikogo z nas o zgodę…

Do zobaczenia w Samotnii!

plener