more than a sport

Więcej niż sport

Jest to pierwsza fotograficzna książka o futbolu amerykańskim w Polsce. Ta pozycja to ponad sto zdjęć powstałych przez 5 lat obserwacji fotografa podczas treningów, meczy, spotkań poza boiskiem. Zawiera zdjęcia bardzo intymne, bliskie, ale i te pokazujące zmagania w czasie najważniejszych meczy, zarówno tych o mistrzostwo Polski, jak i tych o honor.

W książce, będącej opowieścią o najważniejszych wartościach w tym sporcie, czytelnicy znajdą także zapisy rozmów z zawodnikami. Z tych słów i obrazów wyłania się obraz ciężkiej pracy, jaką na boisku i poza nią przez lata wykonali pasjonaci tego sportu, aby zaszczepić go w Polsce i krok po kroku poszukiwać nowych możliwości rozwoju. 

Ta fotograficzna książka to moje wyrazy uznania dla każdego zawodnika futbolu amerykańskiego w Polsce, który chociaż na chwilę oddał serce tej dyscyplinie

Michał Mrozek

„W USA sport narodowy, w Polsce zajęcie niszowe i mało znane, ale czy przez to mniej ekscytujące? Michał Mrozek udowadnia, że emocje, wola walki i oddanie sportowej pasji nie znają granic.” Maciej Luśtyk, fotopolis.pl

„Przeżywałem z drużyną momenty wielkiego szczęścia i euforii, ale też chwile trudne, okupione męskimi łzami, przegrane, które zaprowadziły nas na sam koniec drugoligowych tabel. Podziwiałem zawodników za to, że po długim dniu w pracy mają jeszcze siłę i determinację, żeby trenować futbol, wbrew wszelkim przeciwnościom, trudnym warunkom czy niesprzyjającej pogodzie.

Poznałem ich także poza boiskiem – prawników, budowlańców, marketingowców; mężów, ojców, przyjaciół; chłopaków ze zwyczajnymi codziennymi problemami. To było pasmo sukcesów i porażek, radości i licznych nieoczekiwanych problemów.

Dla wielu zawodników ważne były wygrane, stały progres – dlatego przez lata kolejno odchodzili do mocniejszych drużyn, aby rozwijać się sportowo i spełniać swoje najskrytsze marzenia. Podążałem ich śladami po Polsce, aż dotarłem do najwyższej ligi, a w końcu także do reprezentacji Polski. Oto mój obraz tego sportu w Polsce – kilkanaście lat po powstaniu pierwszych drużyn i Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.”